اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
زالو چیست؟

زالوها موجوداتی کرم مانند و خون‌خوار هستند و عمدتاً در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کنند ، این موجودات از گذشته تابه‌حال به‌عنوان جراح کوچک شناخته می‌شدند ؛ امروزه با توجه به گسترده‌تر شدن اطلاعات جوانب بسیار زیادی از خواص زالو کشف‌شده است ، در این مقاله به‌صورت کامل در مورد زالوها ، نحوه زندگی و هر آنچه برای شناخت آن‌ها لازم است را می‌خوانیم.

4.8/5 - (14 امتیاز)
آنچه در ادامه این مطلب میخوانید :

زالو چیست ؟

در یک تعریف کلی از زالوها این‌طور بیان می‌کنیم که آن‌ها موجوداتی کرم مانند و شبیه به کرم‌های حلقوی هستند و عمدتاً در کنار آب‌ها و جوی‌ها زندگی می‌کنند ، این موجودات را معمول باقابلیت چسبندگی آن‌ها به بدن می‌شناسیم دلیل این چسبندگی و گزش آن‌ها نوع تغذیه زالو می‌باشد چراکه زالو یک موجود خون‌خوار می‌باشد ، زالوها را در انواع مختلفی و به‌وفور می‌توان در طبیعت یافت که برخی از آن‌ها به‌عنوان زالوی سمی و برخی به‌عنوان زالوی طبی و پزشکی شناخته می‌شدند به‌طورکلی می‌توان گفت که تاکنون بیش از 600 گونه زالو مورد شناسایی و بررسی قرارگرفته است که دراین‌بین 15 گونه به‌عنوان زالوی پزشکی مورد تائید قرارگرفته است .

از گذشته تا به اکنون زالوها را به‌عنوان جراح کوچک می‌شناسند ، جالب است بدانید این موجودات دوجنسه هستند و هر دو اندام نر و ماده را در بدن خود دارند و از طریق تخم‌هایی به نام کوکون تولیدمثل را انجام می‌دهند ، طول بدن کوچک‌ترین زالو معمول چیزی حدود 1 س-م و بزرگ‌ترین نوع آن چیزی حدود 30 س-م می‌باشد.در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موجود می‌پردازیم.

زالو پزشکی

هر آنچه که باید درباره آناتومی بدن زالو بدانید

زالوها باوجوداینکه موجودات کرم مانند کوچکی هستند اما یک سیستم بسیار جالب در بدن خود دارند و تفاوت‌های زیادی با سایر کرم‌ها دارند معمول اغلب کرم‌ها لجن خوار هستند اما زالوها موجوداتی خون‌خوار هستند ، معمولاً سایر کرم‌ها فاقد چشم هستند اما زالوها دارای لکه‌های چشمی هستند و این امر در شکار طعمه به آن‌ها کمک زیادی می‌کند ؛ اما در ادامه به بررسی دقیق‌تر بخش‌های مختلف زالو می‌پردازیم:

1. مشخصات ظاهری زالوها

ظاهر زالوها ممکن است در نوع‌های مختلف آن‌ها تغییرات جزئی را شامل شود اما به‌طورکلی می‌توان بدن آن‌ها را در دو بخش در نظر گرفت که بخش قدامی باریک و کوچک را قسمت گردن و بخش خلفی بزرگ و پهن‌تر را قسمت بدن در نظر می‌گیریم.

این موجود را بسته به اینکه انواع مختلفی دارد در رنگ‌های متفاوتی همچون : قرمز ، سبز ، زیتونی ، خاکستری ، زرد ، سیاه ، قهوه‌ای و در اندازه‌های متفاوت بین 1 تا 30 سانتی‌متر دیده می‌شوند ؛ معمولاً زالوی های پزشکی یا طبی به‌اندازه 20 س-م نیز می‌رسند بدن زالو معمولاً دارای 34 حلقه می‌باشد.

مشخصات ظاهری زالو + تصویر نمای سطح پشت زالو

2. اعصاب و سیستم حسی زالو 

سیستم بدن این موجود به حدی جالب است که حتی دارای اعصاب ، مغز و سیستم حسی نیز می‌باشد ؛ اندام‌های حسی درروی سر و بدن زالو موجود می‌باشند و این امر باعث می‌شود زالو شدت نور ، دما و حتی بو را تشخیص دهد.در این بخش 1 تا 5 جفت لکه چشمی موجود می‌باشد.

اعصاب و سیستم حسی زالو

3. دهان ، لکه‌های چشمی‌ها و مخرج 

دهان ( یک منفذ کوچک 3 شعاعی) و لکه‌های چشمی‌ زالو در قسمت باریک‌تر یعنی همان بخش قدامی قرار دارد و مخرج زالو در خلفی و پایین بدن این موجود قرار دارد.

4. بخش‌های تناسلی بدن زالو

همان‌طور که گفتیم زالو یک موجود دوجنسه می‌باشد یعنی هر دو اندام نر و ماده را دارا می‌باشد اما ذکر این نکته مهم است که باوجود دوجنسه بودن اما نمی‌تواند به‌تنهایی تولیدمثل را انجام دهد و برای این کار نیاز به جفت‌گیری دارد اما بعد از جفت‌گیری هر دو زالو قابلیت تولیدمثل رادارند و این امر به‌وسیله تخم‌هایی به نام کوکون صورت می‌مرد (شما می‌توانید اطلاعات کامل‌تر را در مقاله کوکون چیست بخوانید)

 • بخش تناسلی نر این موجود بین حلقه دوم و سوم بند 10 به شکل یک سوراخ شکمی می‌باشد که در برخی مواقع یک بیضه نخ مانند که بیرون از شکاف قرار دارد قابل‌مشاهده است.
 • بخش تناسلی ماده این موجود بین حلقه دوم و سوم بند 11 به‌طور یک شکمی_میانی قرارگرفته است.

روش جفت گیری زالو ها

5. نحوه حرکت زالو

زالوها بر روی سطوح می‌خزند، ولی در هنگام حرکت تنها بادکش جلویی و عقبی به این سطوح می‌چسبند.هنگامی‌که بادکش عقبی به سطح چسبیده است، موجی از انقباض حلقوی در طول بدن جریان یافته و بدن به‌طرف انتهای جلویی کشیده می‌شود. سپس بادکش جلویی ثابت و بادکش عقبی آزاد می‌گردد. در این موقع موجی از انقباض در عضلات طولی بدن باوجود می‌آید که سبب کوتاه شدن طول بدن و چرخش عقبی به‌طرف جلو می‌گردد.

نحوه زندگی و تغذیه زالو

نحوه زندگی: زالوها اغلب در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند اما با توجه به اینکه گونه‌های متفاوتی از زالوها در دنیا وجود دارد می‌توان برخی ازاین‌گونه یارا در خشکی و دریا نیز پیدا کرد ، زالوهای ساکن خشکی برخی در جنگل‌ها و برخی در مناطق با آب‌وهوای خشک یافت می‌شدند این زالوها اغلب روی زمین زندگی می‌کنند و به‌سختی می‌توانید در آب شنا کنند ؛ اما زالوهای آب‌های شیرین در آب‌هایی با جریان آرام و برخی در کنار نهرها و جریان‌های تندتر زندگی می‌کنند دراین‌بین برخی زالوها دوزیست بوده و همزمان در آب و خشکی زندگی می‌کنند.

نحوه تغذیه: زالوها ازنظر نوع تغذیه به سه دسته لاشخور، شکارچی و خون‌خوار تقسیم می‌شوند. تعدادی از زالوها از بدن جانوران دیگر تغذیه می‌کنند، عده‌ای از آن‌ها با شکار کرم‌ها، حشرات، لاروها، نرم‌تنان کوچک غیره تغذیه می‌کنند، که آن‌ها را با بادکش دهانی خود نگه‌داشته و با استفاده از حلق مکنده قوی طعمه را به داخل حلق می‌کشند ، اغلب زالوها هم‌خون خوار هستند و با چسبیدن به طعمه از خون بدن طعمه استفاده می‌کنند و تا زمان سیر شدن کامل این کار را ادامه می‌دهند و سپس اتصال خود را قطع می‌کنند ، جالب است بدانید در هنگام مکیدن خون به دلیل ماده‌ای که از خود ترشح می‌کنند کاملاً آن محل بی‌حس شده و شکار هیچ دردی را احساس نمی‌کند. (شما می‌توانید اطلاعات کامل‌تر را در مقاله تغذیه زالو بخوانید + مشاهده ویدئو)

تغذیه زالو از خون بدن ماهی

پیشینه و کشف خواص زالو

زالوها موجوداتی با قدمت 2500 ساله هستند. این موجودات شگفت‌انگیز سالیان سال است که بخشی از صنعت درمان را به خود اختصاص داده‌اند ؛ درمان با زالو ابتدا توسط پزشکان یونانی شناخته شد پس‌ از آن در مصر و سپس به ایران و بعدازآن به بسیاری از کشورهای اروپایی راه یافت ، سیستم بدن این موجود به شکلی می‌باشد که با مکیدن خون از بدن جانوران بسیاری از بیماری‌ها را از بدن آن‌ها خارج می‌کند و با توجه به اینکه در بزاق زالو ماده‌ای به نام هیرودین وجود دارد باعث نابودی بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

استفاده از زالو در زمان‌های دور بر پایه تئوری «ـطبایع چهارگانه» استوار بود.بر اساس این تئوری،در بدن چهار نیرو یا ماده اصلی به نام‌های صفرا،سودا،بلغم و خون وجود داشت و توازن بین این چهارعنصر، تأمین‌کننده سلامت بدن بود. در آن زمان از زالوها به‌قصد حجامت استفاده می‌شد تا خون اضافی و «سموم» از بدن فرد بیمار خارج شود و به این وسیله توازن به بدن فرد بیمار بازگردد. این تئوری حتی در طب سنتی ایران و هند نیز مشاهده می‌شد.

با پیشرفت‌های علمی برای مدتی استفاده از زالوها به فراموشی سپرده شد به‌طوری‌که حتی استفاده از زالو کاری مسخره و زشت به نظر می‌رسید و آنهارا موجودی وحشتناک و زشت می‌شناختند اما این تفکر طولی نکشید و در سال‌های 1980 به بعد با پیشرفت جراحی‌های ترمیمی و میکروسکوپی پزشکان به یک مشکل بزرگ برخوردند و آن تجمع و لخته شدن خون و ایجاد التهاب در این جراحی‌ها بود ، آن‌ها به دنبال راهی برای برطرف کردن این مشکل بودند و در اینجا بود که زالوها دوباره به کارآمدند.حال امروز مراکز درمانی و علمی تحقیقاتی بسیاری در سراسر دنیا مختص زالوها تأسیس‌شده است. دولت ایالت متحده در سال 2004 استفاده از زالو به‌عنوان یک وسیله درمانی تصویب کرد.امروزه مراکز زیادی در سراسر جهان به تولید و پرورش زالو می‌پردازند و زالو را به‌عنوان یک اقتصاد غیرنفتی می‌شناسند.

تاریخچه زالو

7 خاصیت شگفت انگیز درمانی بزاق زالو

بر اساس گزارش مجمع پژوهشگران طب سنتی کاربرد زالو درمانی می‌تواند در درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر واقع شود. بر اساس این گزارش بزاق زالو حاوی آنزیم‌های فراوانی است که می‌تواند خواص درمانی متعددی داشته باشد این خواص هرکدام بر اساس خاصیت‌های بیولوژیکی و بیوشیمیایی آنزیم‌های مذکور شناخته شده است.

از جمله مهم‌ترین این خواص می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خاصیت بی‌حس‌کنندگی: این خاصیت باعث کاهش درد موضعی در موقعیت نیش زالو می‌شود که غالباً به دلیل وجود ماده هیرودین در بزاق زالو است.
 2. خاصیت گشادکنندگی: این ویژگی به دلیل وجود هیستامین در بزاق زالو بوده که موجب گشاد شدن عروق خواهد شد.
 3. خاصیت ضد انعقادی: این خاصیت به دلیل وجود آنزیم هیالورونیداز موجود در بزاق زالو است، این خاصیت موکولیتیک و آنتی‌بیوتیک قوی حتی در درمان گلوکوم نیز مؤثر است.
 4. خاصیت بازدارندگی تخریب پروتئینی: این ویژگی به دلیل وجود سه پروتئین ویژه به اسامی هیرودین، Bdelin و Eglin در بزاق زالواست.
  هیرودین مهارکننده اختصاصی ترومبین بود که در روند تشکیل لخته خون مؤثراست.
  Bdelin دارای وزن مولکولی ۵۰۰۰ دالتون بوده و مهارکننده تریپسین، پلاسمین و آکروزیناست که در اکثر موارد موجب غیرفعال کردن پلاسمین می‌شود.
  Eglin با وزن مولکولی کم خاصیت مهارکنندگی الاستاز،کاتپسین و کیموتریپسین را داشته و در کاهش التهاب بعد از تروما و جراحی‌هامی‌تواندمؤثر واقع شود.
 5. خاصیت Antibiotic: این خاصیت عمدتاًبه‌وسیله Hydrophila aeromonas که در روده زالو زندگی می‌کند تولید می‌گردد و بر روی بیماری‌های ناشی از استافیلوکوک و سل و بیماری اسهال و دیفتری مؤثراست.
  آنزیم‌ها و پروتئین‌های متعدد دیگری نیز در کیسه‌های بزاقی قدامی و خلفی زالوی طبی موجود می‌باشند.
  تیم تحقیقاتی در سن‌پترزبورگ روسیه، دو نظریة زیر را درباره توانایی‌های درمانی زالو اثبات کرده‌اند.
 6. اثر انرژی زیستی: این تئوری دلالت بر این دارد که زالوها توانایی ایجاد ثبات در مناطق حیاتی را دارند.
  در آزمایشگاه‌های بیوفیزیک و بیومکانیک انستیتو کورتکوف روی اثر زالو دربافت‌های بیولوژیک در میدان‌های الکترومغناطیسی با فرکانس بالا مطالعه شده و مشخص شد که پس از زالوتراپی به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پایداری انرژتیک و سازه‌های اطلاعاتی در بافت‌ها بروز می‌کندکه با هیچروش درمانی دیگری این افزایش حاصل نمی‌شود.
 7. اثر تغذیه عصبی: ترشحات زالو موجب تحریک رشد نرون‌ها و نورودندریت‌ها و ترمیم و نوسازی آن‌هامی‌گردد.
  این کشف می‌تواند افق روشنی در درمان بیماری‌های ناعلاج نظیر پارکینسون،ام‌اس و ترومبوز عروق مغز، آلزایمر و… باز می‌کند.

زالو درمانی در ایران

درمان تضمینی 18 بیماری با زالو

 1. بیماری‌های پوستی : درمان بیماری‌های پوستی یک از موارد درمانی مهم و ممتاز در زمینه زالو درمانی است.
 2. اسپاسم و دردهای عضلانی : با زالو اندازی روی مناطق دردناک می‌توان درد را کاهش داد و اسپاسم را مرتفع نمود.
 3. بیماری‌های دستگاه حرکتی : بیماری‌های دستگاه حرکتی شایع‌ترین بیماری زمان حاضر است که این روش می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.
 4. تورم چشم‌ها : زالودرمانی نتایج موفقیت‌آمیزی در درمان تورم‌های چشمی داشته است.
 5. بیماری‌های قلبی و عروقی : تنگی عروق سیاهرگی مربوط به گشادی رگ می‌شود که اغلب بر اثر تضعیف بافت پیوندی است که استفاده از این روش برای درمان آن کمک‌کننده است.
 6. اختلال گردش خون : اختلال گردش خون دست و پا (دست و پای سرد) به‌وسیله زالو در محدوده ستون مهره‌ها قابل درمان است.
 7. صدمات و کوفتگی : زالو درمانی موقعیت خوبی را در درمان کوفتگی صدمات، خون‌مردگی و ورم کسب کرده است.
 8. بیماری‌های گوش : ۲ الی ۴ زالو پشت هر گوشی در فواصل زمانی می‌تواند اثربخش باشد.
 9. عوارض دیابت : برطرف کردن عوارضی که بیماری دیابت یا قند خون بالا بر روی چشم‌ها و پاها بر جای می‌گذارد.
 10. سردرد و سینوزیت مزمن : در درمان سردردهای شدید و همچنین عفونت سینوس‌ها، درمان با این روش کارساز است.
 11. نقرس : کاهش درد شدید پاها در اثر بیماری نقرس
 12. واریکوسل : از بین بردن عوارض مربوط به واریکوسل بیضه‌ها و درمان ضعف اسپرم مردان
 13. واریس : درمان پیچ‌خوردگی رگ‌ها یا همان واریس پا
 14. دُمَل ها و زخم‌های چرکی و جوش: این‌ها مواردی هستند که در اثر ترشح هورمون‌های جنسی در خون(در اوایل بلوغ)بر پوست چهره و بدن ظاهر می‌شود و آفتِ زیبایی دختران جوان است. باید زیر هر زخم یک عدد زالو انداخته شود.
 15. غده‌های عفونی زیرپوست: این غده‌ها که درد نیز دارند با انداختن یک عدد زالو زیر غده و یا در ورم گلو از بیرون معالجه می‌شود.
 16. عوارض سکته قلبی و نرسیدن خون به مغز : این موارد که معمولاً به‌صورت فلج یک‌طرفه و رعشه و لرزش سر و دست‌ها و ضعف مغز ظاهر می‌شود. با انداختن 2 عدد زالو به پشت گوش طرف مقابل آن‌طرفی که فلج شده،مویرگ‌های مغز باز و معالجه می‌شود.
 17. برای گرفتگی رگ‌های قلب که موجب عوارض قلبی و تنگی نفس می‌شود : با انداختن 4 عدد زالو بالای پستان چپ با ضمانت و هزینه کم رگ‌ها باز می‌شود.
 18. درمان آب‌سیاه : برخی درمانگران طب سنتی بر این باورند که اگر از شیوه زالودرمانی در ناحیه فک و صورت مستمر استفاده شود،این کار می‌تواند تأثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به عفونت‌های دندان و لثه داشته باشد.

سؤالات متداول درباره زالوها

آیا زالوها دوجنسه هستند؟

بله هر زالو هر دو اندام نر و ماده را دربند خود دارد اما به‌تنهایی قادر به تولیدمثل نیست و برای این کار نیاز به جفت‌گیری دارد.

آیا زالوها خطرناک و کشنده هستند؟

گزش زالو خطرناک نیست علاوه به آن به دلیل ماده‌ای که در هنگام گزش از بزاق زالو ترشح می‌شود این گزش دردناک هم نیست و نکته جالب اینجاست که گزش زالو برای بدن مفید است و باعث نابودی بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

زالو چه کاربردی دارد؟

زالوها برخلاف اینکه شاید ظاهر خوشایندی نداشته باشند اما در دنیا آن‌ها را با عنوان پزشک کوچک می‌شناسند و بسیاری از بیماری‌ها را  درمان می‌کنند و در صنعت پزشکی ،آرایشی و … استفاده می‌شوند.

غذای زالو چیست؟

زالوها موجوداتی خون‌خوار هستند که هر بار 5 میلی‌لیتر خون می‌خورند ، اما باید توجه داشت آن‌ها خون‌آلوده بدن موجودات را می‌خورند و باعث تصفیه و خون‌رسانی و از بین بردن بیماری‌های بدن موجودات می‌شوند.

آیا همه زالوها درمانی هستند ؟

خیر بسیاری از زالوها سمی هستند و از ظاهر زالوها می‌توان این به سمی یا غیر سمی بود آن‌ها پی برد . به زالوهای درمانی زالوی طبی میگویند.

زالو درمانی چیست و چطور انجام میشود؟

روشی برای از بین بردن بسیاری از بیماری‌ها بدن است ، زالوها بااتصال به محل آلوده در بدن و مکیدن خون در آن قسمت باعث از بین رفتن آلودگی می‌شوند.

بازشدن کوکون زالو و بیرون آمدن بچه زالو ها

سخن پایانی

همان‌طور که در این مقاله خواندیم زالوها موجوداتی خون‌خوار هستند اما آن تنها خون آلوده بدن موجودات را میخورند و با توجه به ماده مفیدی که در بزاق این موجود وجود دارد در محل گزش هیچ احساس درد و سوزشی ایجاد نمی‌شود و با خوردن خون باعث تصفیه و ز بین بردن بسیاری از بیماری‌ها می‌شود ؛ این موجودات که عمدتاً در کنار رودخانه‌ها زندگی می‌کنند دوجنسه هستند و از طریق تخم‌هایی به نام کوکون فرایند تولیدمثل را انجام می‌دهند ، امروزه با توجه به پیشرفت علم خاصیت‌های بسیار زیادی از این موجود کشف‌شده است به طوری که  از آن در بسیاری از صنعت ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

4.8/5 - (14 امتیاز)
زالو چیست؟ بررسی و شناخت اولیه زالو
دانلود رایگان
صنعت زالوی ایران zalok
صنعت زالوی ایران zalok
بیشتر بدانید
صنعت زالوی ایران در راستای حمایت از کارآفرینی و ایجاد شغل و کمک به صنعت زالو و پرورش زالوی طبی در شرایط بهداشتی و ایمن دوره آموزش صفر تا صد پرورش زالو را ارائه می دهد. جهت مشاوره و آموزش تخصصی راه‌اندازی فارم پرورش زالو با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی :

Telegram
WhatsApp
Facebook
Email

لینک کوتاه مطلب

https://zalok.ir/?p=1328

مطالعه بیشتر :

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد، اگر سوالی دارید از ما بپرسید.

5 دیدگاه

 • سلام، مهمان
 • سلام خسته نباشیدیه سوال داشتم آیا هنوز در ایران در این شرایط (کرونا) بحث های مصرف زالو از جمله زالو درمانی وجودداره؟هنوز هم بحث پرورش زالو در ایران رو به اوج هست؟ پرورش زالو به عنوان شغل خانگی برای خانم های خانه دار پیشنهاد میشود؟
  • نویسنده
   سلام، بله مصرف به شدت زیاد شده است و عرضه زالو کاهش یافته و قیمت ها بسیار زیاد شده است. زالودرمانی یکی از اعمال یداوی است که در حوزه طب ایرانی برای کاهش عوارض کرونا در حال استفاده در سراسر دنیا است. با توجه به کمبود زالو در ایران، بحث پرورش و تکثیر در قرن جدید به شدت اوج خواهد گرفت. بله در مجموعه ما بیش از 3 کارآموز خانم وجود دارد و مشکلی نیست.
 • سلام وقت بخیربرای شروع کسب درآمد از زالو پرورش پرسود تر  است یا تکثیر؟