اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
header-logo (2) (1)

زالو موجودی مکنده با خاصیت منحربه فرد بسیاریست، یکی از پرکاربرد ترین فواید زالو استفاده در طب سنتی میباشد که از آن برای درمان بیماری های از جمله نقرص، بیماری های پوستی،دردهای عضلانی، بیماری‌های قلبی و عروقی و.. استفاده میشود.

اشتراگ گذاری در telegram
اشتراگ گذاری در facebook
اشتراگ گذاری در pinterest
اشتراگ گذاری در whatsapp
اشتراگ گذاری در email
آنچه در ادامه این مطلب میخوانید :

زالو چیست ؟

زالو موجودی مکنده باخاصیت منحصربه‌فرد زیادی است به‌طوری‌که امروزه از آن برای درمان بیماری‌های زیادی از جمله نقرص،بیماری های پوستی تورم چشم ها، بیماری دستگاه حرکتی و.. استفاده می‌شود که یکی از پرکاربرد ترین فواید زالو استفاده در طب سنتی و استفاده از فراورده های زالو (انواع روغن، کرم و..) میباشد.

زالو هنگام مکیدن خون، مواد متنوعی ترشح می‌کند که خواص درمانی دارند. معروف‌ترین ماده مترشحه از زالو هیرودین است.

زالو کاتکولامین ترشح می‌کند که رویپایانه‌های عصبی بخصوص در پوست مانند دوپامین وسروتنین عمل می‌کند. استیل کولین مترشحه در هیرودومدیسینالیس خیلی مهم است.

روش رسمی برای سنجش استیل کولین در بافت، بر اساس یک روش بیولوژیک شامل قدرت انقباض قسمت پشت زالو است.

فواید زالو

خاصیت و فواید زالو

 1. خاصیت بی‌حس‌کنندگی: باعث کاهش درد هنگام نیش زدن می‌شود که عمدتاً به دلیل وجود ماده هیرودین (Hirudin) است.
 2. بیماری‌های پوستی: درمان بیماری‌های پوستی یکی از موارد درمانی مهم و ممتاز در زمینه زالو درمانی می‌باشد.
 3. اسپاسم و دردهای عضلانی: با زالواندازی روی مناطق دردناک می‌توان درد را کاهش داد و اسپاسم را برطرف نمود.
 4. بیماری‌های دستگاه حرکتی: بیماری‌های دستگاه حرکتی شایع‌ترین بیماری زمان حاضر می‌باشد که این روش می‌تواند بسیار کمک‌‌کننده باشد.
 5. تورم چشم‌ها: زالو درمانی نتایج موفقیت‌آمیزی در درمان تورم‌های چشمی داشته‌ است.
 6. بیماری‌های قلبی و عروقی: تنگی عروق سیاهرگی مربوط به گشادی رگ می‌شود که اغلب بر اثر تضعیف بافت پیوندی به وجود می‌آید که استفاده از این روش برای درمان آن مفید است.
 7. اختلال گردش خون: اختلال گردش خون دست و پا (دست و پای سرد) به‌وسیله زالو در محدوده ستون مهره‌ها قابل درمان است.
 8. بیماری‌های گوش: 2 تا 4 زالو پشت هر گوش در فواصل زمانی می‌تواند اثربخش باشد.
 9. عوارض دیابت: برطرف کردن عوارضی که بیماری دیابت یا قند خون بالا بر روی چشم‌ها و پاها بر جای می‌گذارد.
 10. سردرد و سینوزیت مزمن: در سردردهای شدید و همچنین عفونت سینوس‌ها، درمان با این روش کارساز است.
 11. نقرس: کاهش درد شدید پاها در اثر بیماری نقرس.
 12. واریکوسل: از بین بردن عوارض مربوط به واریکوسل بیضه‌‌ها و درمان ضعف اسپرم مردان.
 13. واریس: درمان پیچ‌خوردگی رگ‌ها یا همان واریس پا.
 14. آنتی‌بیوتیکی:این خاصیت اخیراً موردتوجه بسیاری قرار گرفته و بر بیماری‌های ناشی از استاف طلایی و میکروب سل و اسهال خونی و دیفتریمؤثر است.
 15. خاصیت ضد انعقادی :به دلیل وجود آنزیم هیالوروینداز موجود در بزاق زالو است. این آنزیم خاصیت آنتی‌بیوتیکی و حل کردن موکوس بسیار قوی دارد به‌طوری‌که در درمان گلوکوم هم بسیار مؤثر است.

خواص درمانی زالو

استفاده از زالوها تنها به خاصیت مکیدن خون آن‌ها ختم نمی‌شود. مرکز پرورش زالو تولیدکننده حجم وسیعی از محصولات آرایشی تحت نام «بیوانرژی» است. در این محصولات از عصاره بدن زالوها برای تولید شامپو، کِرِم صورت، روغن زالو ، روغن خراطین و سایر مواد آرایشی استفاده می‌شود که میتوانید فرآورده های زالو را از فروشگاه صنعت زالو مشاهده و سفارش دهید.

استفاده از کرم زالو شاید به نظر چندش‌آور باشد اما در روسیه این کار به‌هیچ‌وجه عجیب نیست. عملاً در این کشور از زالو برای هر دردی استفاده می‌شود. از ناباروری و مشکلات زنانگی گرفته تا درمان دردهای دندان!

یلناتیتوا، رئیس آزمایشگاه‌های تولیدکننده کِرِم زالو معتقد است برخلاف سایر کِرِم‌ها که فقط روی زخم را می‌پوشانند، کِرِم زالو از درون باعث درمان زخم‌هامی‌شود.

زالو درمانی روی دست بیمار

کاربرد بزاق زالو در بیماری‌های پوستی

بزاق زالو دارای آنزیم‌هایی است که در پزشکی امروز و سنتی از آن برای بی‌حس کردن موضعی استفاده می‌کنند.

در حقیقت زالو پیش از آنکه پوست فرد را بگزد، با کمک بزاقش محل را بی‌حس می‌کند. به همین دلیل است که فردی که قصد زالو درمانی دارد هنگام گزش زالو احساس درد نمی‌کند.

علاوه بر آنزیم بی‌حسی، بزاق دهان زالو خاصیت ضدالتهابی دارد و همین موضوع سبب شده که درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان و حتی درمانگران طب مدرن از آن برای درمان التهاب‌های پوستی و مفصلی استفاده ‌کنند.

ضمن آنکه در بزاق زالو ماده‌ای وجود دارد که مانند آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند و کارایی زیادی در درمان بیماری‌های پوستی مانند انواع جوش‌ها، آکنه‌ها و آبسه‌های پوستی دارد.

این ماده کمک می‌کند که آلودگی‌های موجود در محل آکنه‌ها و جوش‌ها برطرف شود. همین ماده است که هنگام گزش زالو موجب می‌شود محل گزش در صورت رعایت موازین بهداشتی دچار آلودگی نشود.

همه این مسائل کنار هم موجب می‌شود از آنزیم‌های بزاق دهان زالو برای درمان التهاب‌، تورم و قرمزی ناشی از بیماری‌های پوستی استفاده ‌شود.

بیماری پوستی زالو درمانی

بزاق زالو چگونه مانع لخته شدن و التهاب در بدن میشود؟

آب دهان زالو (بزاق)حاوی بیش از یک‌صد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود این انگل کوچک و شگفت‌آور به علت توانایی فوق‌العاده‌ای که در دهان بیماری‌ها دارد جایگاه ویژه‌ای در طب دارد.

کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور است و با داشتن تجربیات بسیار گران‌قدر و طولانی در این زمینه، متأسفانه با روش زالو بدرمانی بیگانه است.

در کشور ما از این نعمت خدادادی برای رفع آلام و دردها استفاده مطلوب نمی‌شود، درحالی‌که ایران می‌تواند یکی از مراکز زالو درمانی دنیا باشد.

در بین گونه‌های زالوی پزشکی بهترین نوع آن نوع شرقی است که زالوهای موجود در ایران از این نوع است.

اصلی‌ترین خواص درمانی زالو در بزاق است، به‌طوری‌که شاید بیشتر از وزن بدنش قادر به تولید بزاق باشد و وقتی به جایی از بدن می‌چسبدآن‌قدر آب بزاق تولید می‌کند که از زیر بدن حیوان بزاق می‌چکد.

عصاره بزاق زالو شامل دو دسته از مواد هستند که گروهی به‌عنوان نروترانسمیتر بر رویپایانه‌های عصبی عمل می‌کنند و موجب تحریک عمومی روی نقاط طب سوزنی می‌شوند و دسته دیگر که بر روی گردش خون عمومی مویرگ‌ها عمل کرده و به‌عنوان ضد انعقاد، ضد تورم و ضد درد ایفای نقش می‌کنند.

فواید زالو در طب سنتی

هیرویدین چیست و چگونه از انعقاد خون جلوگیری می‌کند؟

در بزاق زالوی طبی ترکیبی وجود دارد به نام هیرودین که از انعقاد خون جلوگیری می‌کند.

ترکیبات بزاق به‌عنوان ماده فیبرینولیتیک عمل کرده از عمل فیبرین جلوگیری می‌کند؛ ضد پلاکت است و از به هم چسبیدن پلاکت‌ها جلوگیری می‌نماید. امید است در آینده بتوان با شناسایی مولکولی ترکیبات بزاق زالو از آن به‌عنوان درمان بیماری‌های ترومبوتیک استفاده کرد.

در سال 1884 پروفسور فیزیولوژی دانشگاه ولز به نام جابن‌هی‌گرافت به خاصیت ضد انعقاد ترشحات گوارشی زالو پی برد و در سال 1950 فریتس مارکواست از آلمان توانست پروتئین هیدرودین را از زالوی طبی جدا کند.

5 خاصیت منحصربه‌فرد هیرودین

هیرودین با انبساط ماهیچه‌های صاف جدار عروق سبب گشادی عروق و افزایش جریان خون می‌شود.

هیرودین خاصیت بی‌حس‌کنندگی دارد؛ لذا دقایقی بعد از چسباندن زالو به محل و ترشح بزاق منطقه بی‌حس می‌شود و احساس سوزش ناشی از نیش زالو از بین می‌رود و بیمار به‌راحتی وجود زالو و خون‌خواری آن را تحمل می‌کند.

به‌طورکلی برای هیرودین اثرات ضد انعقادی، ضد پلاکتی، تجزیه‌کنندگی پلاکتی، ضد کاهش خون‌رسانی، کاهنده فشار، تحریک‌کننده سیستم ایمنی، ممانعت از تصلب شرائین، بی‌حس‌کنندگی، آنتی باکتریال و خاصیت ضدالتهابی شناخته‌شده است.

برخی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد هیرودین به شرح زیر است:

 1. هیرودین برای فعال شدن نیاز به کوفاکتور ندارد
 2. هیرودین اثرات پایدار و یکنواخت وابسته به دوز دارد
 3. هیرودین اثر مستقیم روی مهار ترومبین دارد
 4. هیرودین مسمومیت ندارد
 5. هیرودین بی‌حسی موضعی می‌دهد

زالو درمانی روی کمر

10 ماده و آنزیم درمانگر در بدن زالو

 • بدلین :این یک آنزیم مهارکننده پروتئازها مانند تریپسین کیموتریپسین یا پلاسمین است که فاکتورهای تورم و پخش شدن در بافت می‌باشند.
 • اگلین:اگلین، ضمن این‌که یک آنزیم ضد تورم ، ضد اکسیداسیون و ضد رادیکال نیز هست.
 • دستابیلاز:این ماده هم به‌عنوان فاکتور پخش‌کننده و هم به‌عنوان یک عنوان یک آنتی‌بیوتیک عمل می‌کند. این آنزیم با حل کردن مواد بافت، زمینه پخش بزاق زالو را در بافت‌ها فراهم می‌کند و با این کار زالو توانایی میان‌دمادوست را نیز تحت تأثیر قرار دهد و اثرات درمانی در همه جای بدن به‌خصوص در نزدیکی محل اتصال زالو به بدن برجای بگذارد.
 • لیپازها و استرازها:از عوامل تجزیه‌کننده چربی‌ها هستند و چربی‌ها را تجزیه می‌کنند و استفاده‌های درمانی از آن شروع‌شده است.
 • یک ماده بی‌حس‌کننده: وقتی زالو پوست را نیش می‌زند، ایجاد یک زخم به شکلYمی‌کند که کاملاً بدون درد است و به دلیل وجود ماده قوی بی‌حس‌کنندگی، به‌سادگی، احساس خنکی ایجاد می‌نماید و بعد از حدود 5 دقیقه پس از چسبیدن زالو به محل، بیمار دیگر احساس درد و سوزش ندارد و تا آخرین مرحله زالو درمانی،وجود زالو روی بدن به‌راحتی تحمل می‌شود.
 • آنتی الاستاز: این ماده که از طریق کنترل عمل الاستاز فعالیت می‌کند، آنزیمی است که آلاستین جلدی را به‌خصوص در پوست، تنزل می‌دهد.
 • مادةگشادکننده رگ: این ماده که هنوز به‌طور رسمی مشخص نشده بسیار شبیه هیستامین است. این ماده مانند نوروترانسمیترها که از 34 غدد مغزی که در طول بدن زالوی هیرودومدیسینالیس تقسیم‌شده‌اند، ترشح می‌شود، چند دقیقه پس از اتصال زالو محل نیش قرمز و پرخون می‌شود؛ شاید این پرخونی را بتوان به این ماده نسبت داد که فلوی (جریان) خون را در محل افزایش داده است.
 • منوکسید نیتروژن سنتتاز: این فاکتور موجود در بزاق زالو شبیه به نوع انسانی است که سبب ترمیم اعصاب صدمه‌دیده می‌شود.
 • اورگلاز: دارای اثرات درمانی در بیماری آرتروز است. بسیار دیده شده است که افراد مبتلا به آرتروز زانو که از درد زانو و محدودیت حرکتی زانوها رنج می‌برند با چند جلسه زالو درمانی بهبود زیادی می‌یابند.

زالو درمانی روی گردن بیمار

 

حتما بخوانید :
انواع زالو ،آشنایی‌ و تشخص زالو سمی در طبیعت

منبع: کتاب زالو درمانی صنعت زالوی ایران

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

خواص و فواید زالو طبی
دانلود رایگان
صنعت زالوی ایران zalok
صنعت زالوی ایران zalok
بیشتر بدانید
صنعت زالوی ایران در راستای حمایت از کارآفرینی و ایجاد شغل و کمک به صنعت زالو و پرورش زالوی طبی در شرایط بهداشتی و ایمن دوره آموزش صفر تا صد پرورش زالو را ارائه می دهد. جهت مشاوره و آموزش تخصصی راه‌اندازی فارم پرورش زالو با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی :

اشتراگ گذاری در telegram
Telegram
اشتراگ گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراگ گذاری در facebook
Facebook
اشتراگ گذاری در email
Email

لینک کوتاه مطلب

https://zalok.ir/?p=1488

مطالعه بیشتر :

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد، اگر سوالی دارید از ما بپرسید.

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

 • سلام، مهمان