اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
header-zalok.ir
تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه پرورش زالو

شناخت درست تجهیزات پرورش زالو از مسائل مهم در ابتدای کار پرورش زالو برای زالو داران است ، قطعاً هر حیوان و موجودی برای رشد خارج از فضای طبیعی خود نیاز به ایجاد یک سری شرایط خاص آن محیط را دارد و این امر با استفاده از تجهیزات خاص آن موجود انجام می‌شود. چنانچه این تجهیزات به‌درستی و اصولی تهیه شوند قطعاً روند رشد و بهره‌برداری از زالوها بسیار بهتر خواهد بود و تهیه کامل این تجهیزات باعث جلوگیری از بسیاری از خسارات خواهد شد.

5/5 - (3 امتیاز)
آنچه در ادامه این مطلب میخوانید :

افزایش تولید و سودآوری بهتر با تجهیزات مرغوب

زالوها موجوداتی هستند که معمولاً در یک محیط تاریک ، معتدل و نمناک زندگی می‌کنند و دلیل انتخاب چنین محیطی برای زندگی در امان بودن  از دسترس موجوداتی است که ممکن است آن‌ها را شکار کنند ، به‌هرحال زالوها به زندگی در چنین محیطی عادت دارند و قطعاً تغیر دادن شیوه زندگی هر موجودی باعث بر هم زدن چرخه طبیعی زندگی آن موجود خواهد شد.

در چنین شرایطی وظیفه هر زالو دار ایجاد مکانی شبیه‌سازی‌شده به محیط زندگی زالو می‌باشد و این امر با فراهم کردن تجهیزات لازمه فارم یا مزرعه پرورش زالو محقق می‌شود.

حال اینکه هر زالو دار در چه شرایط آب و هوایی و جغرافیایی تصمیم به راه‌اندازی یک مزرعه زالو کرده است و چه ابعادی برای این کار در نظر گرفته است مسائلی است که باید جزئی‌تر به آن پرداخته شود ، به همین جهت قبل از شروع به کار و خرید وسایل و تجهیزات لازمه بهتر است یک مشاوره کاربردی انجام شود ؛ خوشبختانه گروه صنعت زالوی ایران سال‌هاست که در زمینه تولید و پرورش زالوی طبی فعالیت دارد و آماده مشاوره و پاسخگویی به سؤالات زالودارن می‌باشد.

زالو مولد

مهم‌ترین وسیله یا دستگاه در پرورش زالو کدام است؟

اولین و مهم‌ترین مسئله در نگهداری هر موجودی تأمین آب‌وهوای پاکیزه و سالم برای آن موجود می‌باشد ، آلودگی‌ها دشمن اصلی موجودات هستند و چنانچه موجودی دچار آلودگی و بیماری شود و در مصارف انسانی از آن استفاده شود قطعاً این آلودگی را به انسان هم منتقل خواهد کرد ؛ به همین جهت قبل از راه‌اندازی یک مزرعه پرورش زالو باید چند وسیله لازم و مهم را برای این کار تهیه کنیم ازجمله این وسایل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. پمپ هوا به همراه لوله‌کشی‌های لازمه : این پمپ‌ها و لوله‌کشی‌های لازمه باید برای هر ظرف نگهداری زالو به‌صورت جداگانه نصب می‌شوند و کار اصلی این پمپ‌ها متعادل کردن اکسیژن برای زالوها می‌باشد به این شکل که در صورت کم یا زیادشدن اکسیژن در ظرف این پمپ‌ها اکسیژن را به درجه تعادل می‌رسانند.
 2. دستگاه سختی سنج دیجیتال: جهت اندازه‌گیری دقیق میزان PH آب مورداستفاده قرار می‌گیرد و بالا یا پایین بودن میزان  ph آب را به‌خوبی نشان می‌دهد.
 3. پمپ آب به همراه اتوماتیک و اتصالات کامل : یک سری لوله‌های تک لایه جهت پر کردن آب مخازن زالو و همچنین  شستشوی ظروف مورداستفاده قرار دیگرند ، یک اتوماتیک بر روی پمپ‌ها قرار می‌گیرد که موجب می‌شود کار پر کردن آب پمپ‌ها به‌صورت خودکار انجام شود و فرد زالو دار مجبور نباشد هر سری کار پر کردن و تمیز کردن را دستی انجام دهد.

وسایل مهم مزرعه پرورش زالو: پمپ آب و پمپ هوا و دستگاه سختی سنج

دستگاه کنترل دمای خون و آب

دماسنج میله‌ای دیجیتال و رطوبت‌سنج ، این دو وسیله دو اصل جدانشدنی در پرورش زالو هستند و از آن‌ها برای کنترل و اندازه‌گیری دقیق دمای آب و خون استریل جهت تغذیه زالو استفاده می‌شود.

تجربه نشان داده که بسیاری از زالوها در هنگام تغذیه دچار مرگ‌ومیر و یا مریضی شده‌اند و نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از دلایل این اتفاق دمای بالا و یا پایین خون مورد تغذیه بوده است ، دقیقاً همین اتفاق برای آبی که در ظرف‌های زالوها ریخته می‌شود به وجود آمده است و زالوها با شناور شدن در چنین آبی دچار مرگ‌ومیر زیادی شده‌اند ، ریشه اصلی هردوی این اتفاق‌ها به دلیل عدم بررسی دمای آب و خون مربوطه و عدم استفاده از خون استریل شده بوده است ؛ حال تنها راه جلوگیری از چنین اتفاقاتی کنترل دمای آب و خون با دو دستگاه دماسنج میله‌ای و رطوبت‌سنج‌ها می‌باشد.

کنترل دمای اب و خون با دماسنج میله ای و رطوبت سنج

مکان و شرایط مناسب برای نگهداری زالوها

بعد از فراهم کردن شرایط اولیه زندگی زالو نوبت به ایجاد و فراهم کردن مکانی مناسب برای نگهداری زالوها می‌باشد ، برای نگهداری زالوها از روش‌های زیادی می‌توان استفاده کرد که در زیر به آنها اشاره میکنیم:

 • بهترین و بهداشتی‌ترین شیوه خصوصاً برای تولید زالوی طبی که در بسیاری از عرصه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد ، استفاده از پت یا ظروف شیشه‌ای شفاف و بی‌رنگ بهترین گزینه است چراکه از طریق این ظروف می‌توان خیلی راحت زالوها را از جهت تعداد ، وضعیت سلامت و … موردبررسی قرارداد. همچنین در مقاله انواع فارم برای نگهداری زالو به توضیح دقیق‌تری برای مکان مناسب زندگی زالو پرداخته‌ایم.
 • ظروف تهیه‌شده را نباید در هر مکانی رها کنیم و بهترین مکان برای نگهداری این ظرف نگهداری در قفسه‌های فلزی و محکم می‌باشد.
 • دقت کنید که زالوها موجوداتی فرار هستند و چنانچه درب ظرف‌های شما باز باشد خیلی زود از ظرف خارج می‌شوند ، برای جلوگیری از فرار زالوها بهترین گزینه استفاده از پارچه‌های توری با سوراخ‌های ریز می‌باشد که هم هوا به‌راحتی ردوبدل شود و هم زالوها نتوانند فرار کنند.

مکان مناسب برای نگهداری زالو ها

آشنایی با تجهیزات مناسب برای تغذیه زالو

بعد از فراهم کردن تمام موارد موردنیاز زندگی زالو می‌رسیم به مرحله تغذیه این موجود که مرحله‌ای مهم در چرخه زندگی هر موجود می‌باشد ، زالوها موجوداتی بسیار حساس هستند و صورت هرگونه تغذیه اشتباه ممکن است دچار بیماری و مرگ‌ومیر شوند ، برخی برای تغذیه زالو از خون‌های دامی استفاده می‌کنند که بدترین شیوه تغذیه می‌باشد چراکه این نوع خون سرشار از آلودگی‌های محیطی می‌باشد که می‌تواند به زالو و بعد به انسان منتقل شوند ، بهترین شیوه برای تغذیه زالو استفاده از خون‌های استریل شده و پاکیزه می‌باشد که صنعت زالوی ایران سال‌هاست با تولید خون استریل شده زالو داران را از تهیه این خون بی‌نیاز کرده است ، باید توجه شود که برای تغذیه زالوها نیاز به‌وسیله ای مناسب و پاکیزه داریم برخی از دستکش‌های لاتکس و… برای این کار استفاده می‌کنند بهترین گزینه استفاده از روده‌های بهداشتی می‌باشد چراکه این روده را شرایط طبیعی تغذیه زالو را ایجاد می‌کند.

لزومات تغذیه زالو با مکمل های زالو ، خون و روده بهداشتی

مهم ترین تجهیزات مورد نیاز برای مزرعه پرورش زالو 

 1. لوله‌کشی مناسب برای ورود و خروج آب به پت ها : برای ورود آب از لوله‌های پلاستیکی یا تک لایه استفاده می‌شود برای خروج آب از لوله‌های PVC  یا پلی‌اتیلن جهت خروج آب زائد و نامناسب برای زالوها استفاده می‌شود.
 2. مخزن پلی‌اتیلن آب برای دپوی مزرعه : برای دپوی آب موردنیاز از تانک‌های پلی‌اتیلن به‌صورت 3 لایه و ضد جلبک استفاده می‌شود.
 3. تابلو برق : از این تابلو جهت تنظیم زمان نوردهی خودکار فارم های زالو می‌شود همچنین جهت هوادهی به (سالن‌های نگهداری) استفاده می‌شود.
 4. مکمل‌های غذایی زالو و داروهای موردنیاز :در طول دوران پرورش زالو ، زالودران با انواع بیماری و مشکلاتی زیادی مواجه خواهند برای رفع این مشکل‌ها باید از یکسری مکمل‌ها برای زالو استفاده شود تا زالو به چرخه طبیعی زندگی خود بازگردد.

تجهیزات فنی مزرعه پرورش زالو

جمع بندی پایانی

یکی از دلایلی که امروزه صنعت زالو موردتوجه همگان قرارگرفته است، امکان پرورش زالو برای مصارف مختلفی چون زالو درمانی تهیه داروها و روغن‌های مختلف از این جاندار است. برای بهره‌برداری بهتر از زالوها شناخت درست وسایل موردنیاز زالو یکی از اصلی‌ترین موارد در این فرایند است که در این مقاله به طول کامل به وسایل اصلی موردنیاز پرورش زالو پرداخته شد. در صورت هرگونه سؤال دراین‌باره صنعت زالوی ایران آماده پاسخگویی به شما عزیزان می‌باشد.

جهت مشاوره و آموزش تخصصی راه‌اندازی فارم پرورش زالو بصورت تلفنی و حضوری میتوانید با کارشناسان گروه علمی آموزشی صنعت زالو ایران تماس حاصل فرمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

5/5 - (3 امتیاز)
تجهیزات و شرایط مناسب برای پرورش زالو
دانلود رایگان

اشتراک گذاری محتوا

Telegram
WhatsApp
Email
لینک کوتاه مطلب
کپی شده
https://zalok.ir/?p=2242 کپی شده

مطالعه بیشتر :

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد، اگر سوالی دارید از ما بپرسید.

2 دیدگاه

 • سلام، مهمان
 • سلام ،پشت بام خونه میشه پرورش زالو رو شروع کرد؟الان که بهمن ماه ۱۴۰۱هستش برای ۲۰متر چقدر هزینه نیاز داره؟ایا آموزش غیر حضوری هم دارین؟