اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
اولین مرکز توان افزایی و مهارت اموزی پرورش و تکثیر زالو در کشور
header-zalok.ir
آناتومی زالو

آناتومی بدن زالو به بخش های مهم بدن این موجود گفته میشود که هر کدام وظیفه ای را در بدن این موجود ایفا میکند. بخش مهم آناتومی این موجود مربوط به سیستم تولید مثل و تکثیر آن است که از طریق جفت گیری با یکدیگر انجام میگیرد در این بحث به طور کامل به این موارد پرداخته ایم.

4.6/5 - (16 امتیاز)
آنچه در ادامه این مطلب میخوانید :

تشخیص زالو از کرم خاکی در یک نگاه

زالو ها این موجودات شگفت انگیز معمولا دارای بدنی سبز رنگ همراه با خطوط راه راه نارنجی با مشکی نامنظم در پشت خود هستند.

معمولا رنگ سطح شکمی آن ها مشکی همراه با نشانه های سفید خاکستری می باشد این خصوصیات اغلب زالو ها است.هر چند که باز هم رنگ های متغیرتری را میتوان در انواع زالو ها دید.

زالو ها در حالت معمول کرم هایی کوچک هستند اما زمانی که به طور کامل گسترده میشوند ابعاد آن ها به 12 در 1.5 سانتی متر میرسد این در حالی است که در حالت طبیعی سایز این موجودات تنها نصف این اندازه است.

شکل بدنی هر زالو بسته به مقدار خونی که در دستگاه گوارش آن ها قرار دارد متفاوت است.

تشخیص زالو از کرم خاکی

حتما بخوانید :
زالو چیست؟ آیا گزش زالو برای انسان مضر است؟!

زالو موجودی دو جنسه اما نابارور

یک زالو همزمان هر دو جنس نر و ماده را در بدن خود دارد اما این به منای خودباوری این موجود نیست و برای باور شدن نیاز به اتصال به زالویی دیگر دارد ، برای آنکه قسمت نر و ماده زالو مشخص شود میتوان اینطور تشریح کرد که مجرای جنس نر بین حلقه 31 و 32 است، درحالی‌که مجرای جنس ماده بین حلقه 36 و 37 قرار دارد.

قسمت جالب تر در آناتومی بدن این موجود دو مکنده ابتدایی و انتهایی آن است و عملکرد این مکنده ها به این صورت است ، مکنده ای که در سر این موجود قرار دارد جهت مکیدن خون و تغذیه و مکنده انتهایی جهت چسبیدن به طعمه و شکار آن میباشد که آرواره های زالو نیز در همین بخش قرار دارند همچنین در همین بخش چند لکه کوچک را به عنوان لکه چشمی میتوان دید.

زالو موجودی دو جنسه اما نابارور

 آناتومی کامل دستگاه گوارش و بدن زالو

دستگاه گوارش زالو حفره است شامل آرواره های زالو در این حفره سه آرواره دندانه دار وجود دارد علاوه بر آن این دستگاه شامل حلق عضلانی ، چینه دان ، معده و راست روده میباشد ، این حفره دهان با یک لایه کوچک غشا از حفره مکنده ها جدا میشود.

زمانی که زالو تصمیم بر تغذیه کردن میگیرد این لایه غشایی به سمت عقب میرود و به فک ها اجازه میدهد که به مکنده فشار وارد شود و در نتیجه به پوست میزبان فشار وارد شده و زالو شروع به تغذیه میکند؛

هر فک یک لبه عضلانی شبیه یک اره نصفه است، یکی از آن‌ها در وضعیت پشتی میانی قرار دارد، دو تای دیگر شکمی جانبی هستند.

در قسمت لوله گوارش زالو یک سری آنزیم هایی وجود دارد (در مقاله خواص و فواید زالو طبی به طور کامل به شرح این آنزیم ها پرداخته ایم) که باعث از بین بردن هر نوع باکتری ، ویروس و میکروب ظرف مدت یک ساعت از بین میبرد.

بعد از تغذیه جای لبه دندانی زالو به شکل یک برش y  شکل حاصل میشود.

در قسمت پشت حلق یک مچرای کوتاه و باریک به نام مری دیده میشود وظیفه مری عبور خون به چینه دان زالو است؛ چینه دان بخش بزرگ تر کانال گوارش است و وظیفه آن نگهداری مقدار قابل توجهی خون سازگار شده بدن زالو می باشد.

آناتومی گوارش زالو

زالو چگونه جفت گیری میکند؟

در آناتومی بدن زالو ده جفت کیسه بیضه وجود دارد البته این تعداد در تمام زالو ها یکسان نیست و مکن است یه جفت بیشتر یا کمتر باشد.

همانطور که گفتیم زالو ها مانند کرم های خاکی موجوداتی دوجنسه هستند و این بدین معناست که هر زالو همزمان هر دو جنس نر و ماده را در بدن خود دارد.

با وجود داشتن هر دو اندام در بدن این موجود آناتومی بدن زالو به گونه ای است که قادر به خودباروری نیست و برای تولید مثل نیاز به یک جفت و اتصال آن ها به یکدیگر دارد.

زالو در طی گذشت یک فصل کامل قادر به یک بار تولید مثل میباشد البته در شرایط پرورش زالو توسط زالودران 2 بار تولید مثل زالو نیز دیده میشود.

این موجود برای بارور شدن و تخم گذاری نیاز به شرایط ویژه‌ی دارد و عمدتا فصل زمستان به عنوان بهترین فصل برای جفتگیری این موجود محسوب میشود.

قبل از جفت گیری تغذیه لازمه را انجام میدهد و 40 روز بعد اقدام به بسترگذاری مینماید؛ عملیات جفت گیری زالو در داخل آب انجام میشود به نحوی که زالو ها اسپرم های خود را وارد رحم یکدیگر میکنند و هر دو بارور میشوند.

پروسه باروری تا تخم گذاری 2 تا 3 ماه طول میکشد به نحوی که در فصل بهار و تابستان تخم های زالو که کوکون نام دارند رویت میشوند ، هر زالو قادر به تولید 2 الی 5 کوکون میباشد این کوکون ها بعد از گذشت 21 روز تولید لارو میکنند و لارو ها از کوکون ها خارج میشوند.

جفت گیری زالو

بدن جالب زالو با خاصیت تنفس اکسیژن

سیستم تنفسی زالو بر خلاف افکار عمومی که فکر میکنند از دهان صورت میگرد خوب است که بدانید این موجود از طریق دیواره های بدن خود تنفس میکند،به منظور تبادل گازي،حركت نوساني در سراسر بدن برخي از زالوها مشاهده مي شود.

این شکل تنفس مربوط به تمام گونه های زالو میباشد حتی زالو های آبی،به همین جهت است که زالو های آبی بیشتر تمایل دارند در سطح آب حرکت کنند تا اینگونه از اکسیژن موجود در سطح آب استفاه کننند.

یک از دلایلی که زالو ها به سطح آب علاقه بیشتری دارند کاهش فشار اتمسفر در آب است و این موضوع باعث میشود که اکسیژن کمتری در آب وجود داشته باشد،به همین جهت زالو ها سعی میکنند به سطح آب آمده تا بتوانند  از اکسیژن بیشتری بهرمند شوند و اینگونه کمبود اکسیژن بدن خود را نیز جبران کنند.

در اين حالت تعداد زالوها، در سطح آب 90درصد افزايش مي يابد. به وسيله اين نشانه مي توان وضعيت آب و هوايي را، به راحتي پيش بيني كرد.

خاصیت بدن زالو

آیا زالو هم اندام حسی پنج گانه دارد؟

در بخش اندام حسی از آناتومی بدن زالو میتوان اینطور تشریح کرد که اندام حسی این موجود در سر و سطح بدن این موجود قرار دارد و بسیار قوی کار میکند به نحوی که قادر به تشخیص یک سری تغییرات مانند نور ، دما ، لرزش و تکان ها را احساس کند.

در بخش سر این موجود گیرنده های حسی وجود دارد که به زالو امکان تشخیص و حس کردن بو را میدهد؛ جالب است بدانید در قسمت سر چشم ها قرار دارند و بنابراین زالو ها از قدرت بینایی نیز برخوردار هستند.

تعداد چشم ها و ترتیب آن ها در شناسایی نوع زالو بسیار موثر است، البته شناسایی کامل و قطعی یک زالو نیاز به تشریح کامل و انجام آزمایشات فراوان است.

گون Rhyconbdellidas قادر به تغيير رنگ خود هستند. علت اين كار استتار نيست و هنوز دليل قطعي آن مشخص نشده است.

اندام حسی زالو

موجودی خاص با 32 مغز

زالو ها شاید ظاهرا موجوداتی ترسناک باشند اما به شدت معجزه آسا و جالب هستند ، آناتومی بدن این موجودات بسیار جالب و دیدنی است.

این موجودات که امروزه برای درمان بیماری های انگلی بدن ما و از بین بردن بسیاری از میکروب ها و بیماری ها از بدن استفاده میشوند جالب است که بدانید دارای 5 جفت چشم هستند و 300 دندان برای شکار یک طعمه دارند و قسمت جالب تر آن ها مغز آن هاست.

این موجودات دارای 32 مغز هستند و در دسته موجودات با تعداد مغز زیاد قرار دارند ؛ از نظر فنی اینطور میگوییم که آن مغز از 32 گانگلیون تشکیل شده است ، که در عمل به همین معنی است.

زالو در کشور روسیه

زالو مکنده قدرتمند با قابلیت چسبندگی جهت تامین غذا

یکی از خصوصیات ویژه در آناتومی بدن زالو که این موجود را از سایر کرم ها متمایز میکند مکنده ای است که در بدن این موجود قرار دارد.

این مکنده که در بخش پشتی زالو قرار دارد در واقع وظیفه انجام ساکشن روی بدن طعمه را ایفا میکند به این صورت که به محض دیدن طعمه با کمک این مکنده به محل مربوطه چسبیده و شروع به تغذیه میکند.

جسبندگی زالو به پوست

یکی از دلایل استفاده از زالو های طبی همین مکنده جالب بدن این موجود است چرا که دارای سه دندان تیز می باشد که به خوبی میتواند خون آلوده را از بدن میزبان خارج کند.

زالو ها این توانایی را دارند که چیزی حدود 10 برابر وزن بدن خود را تغذیه کنند و معمولا زمان هر بار تغذیه چیزی بین30دقیقه تا 6 ساعت و حتی بیشتر به طول می انجامد و تا مدت ها با این تغذیه میتوانند زنده بمانند.

بزاق زالو حاوی حدود 100 ماده فعال دارویی مانند هیرودین ، ​​هیالورونیداز ، گشادکننده عروق ، بیهوشی ، ضد باکتری و کلاژن است.

منبع: کتاب زالو درمانی صنعت زالوی ایران

لطفا به این مقاله امتیاز دهید.

4.6/5 - (16 امتیاز)
آناتومی بدن زالو به همراه شیوه جفت گیری زالو
دانلود رایگان

اشتراک گذاری محتوا

Telegram
WhatsApp
Email
لینک کوتاه مطلب
کپی شده
https://zalok.ir/?p=1534 کپی شده

مطالعه بیشتر :

ما از شنیدن نظرات شما خوشحال خواهیم شد، اگر سوالی دارید از ما بپرسید.

2 دیدگاه

  • سلام، مهمان
  • سلام من خیلی علاقه راه اندازی پروش زالو دارم سرمایه تا حدودی هست اما متاسفانه زمین برای پرورش ندارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید؟